Κατάταξη αποφοίτων στα γυμνάσια (2018-2019)

σύμφωνα με το υπ.αριθμ. Φ.19.1/24928 της 22-11-2018 έγγραφο της Διεύθυνσης Δ.Ε Αθήνας η χωροταξική κατανομή των μαθητών-αποφοίτων των Δημοτικών Σχολείων στα Γυμνάσια των Δήμων αρμοδιότητας της ΔΔΕ Β΄Αθήνας για το σχολικό έτος 2019-20 θα γίνει βάσει της μόνιμης κατοικίας τους, η οποία θα αποδεικνύεται:

α) με συμβολαιογραφική πράξη ιδιοκτησίας ή

β) με ιδιωτικό συμφωνητικό ενοικίασης που έχει κατατεθεί ή καταχωρηθεί ηλεκτρονικά στην Εφορία ή

γ) με στοιχεία που προκύπτουν από τη φορολογική δήλωση του γονέα-κηδεμόνα.
Παρακαλώ να προσκομίσετε στο σχολείο ως την Παρασκευή 7 Δεκεμβρίου 2018 ένα από τα παραπάνω δικαιολογητικά προκειμένου να γίνει η χωροταξική κατανομή των μαθητών/τριών στο ανάλογο Γυμνάσιο.

● Όσοι απόφοιτοι έχουν αδέλφια που θα φοιτούν και την επόμενη σχολική χρονιά σε Γυμνάσιο της περιοχής μας, μπορούν να εγγραφούν εφόσον το επιθυμούν στο ίδιο σχολείο με τα αδέλφια τους. Αν τα αδέλφια φοιτούν σε Λύκειο η εγγραφή μπορεί να γίνει στο συστεγαζόμενο Γυμνάσιο. Στις περιπτώσεις αυτές, θα πρέπει να προσκομίσετε στο σχολείο βεβαίωση φοίτησης του/της αδελφού/ής από το σχολείο στο οποίο φοιτεί. Aν δεν προσκομίσετε βεβαίωση φοίτησης του/της αδελφού/ής, θα παραμείνει το σχολείο που του/της αντιστοιχεί, βάσει διεύθυνσης.

● Επίσης αν κάποιος/α μαθητής/τρια επιθυμεί να εγγραφεί σε ιδιωτικό σχολείο ή να δώσει εξετάσεις για τα Πρότυπα ή Πειραματικά Σχολεία δηλώστε το παρακάτω κυκλώνοντας ανάλογα:

Ο/Η γιος/κόρη μου επιθυμεί να εγγραφεί σε Ιδιωτικό Γυμνάσιο ή να δώσει εξετάσεις σε Πειραματικό ή Πρότυπο Γυμνάσιο.

Χαλάνδρι ..../11/2018

Ο γονέας/κηδεμόνας