Διαδραστικό, βιωματικό, θεατρικό πρόγραμμα κατά του σχολικού εκφοβισμού, 2024

Το Σάββατο 13 Ιανουαρίου 2024 παρουσιάστηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας το διαδραστικό, βιωματικό, θεατρικό πρόγραμμα κατά του σχολικού εκφοβισμού. Το πρόγραμμα είναι βασισμένο στο βιβλίο " Θες να παίξουμε;... Όμως όλα τα πράγματα στη ζωή δεν είναι παιχνίδι" του κ. Ν. Μιχαλόπουλου προτεινόμενου από το Υ.ΠΑΙ.Θ.Α.

Η εκπαιδευτικός του σχολείου μας κ. Σιδηροπούλου Ελένη-Χρυσοβαλάντω έγραψε σχετικά:

" Σχολικός εκφοβισμός.
Όλοι οι άνθρωποι είναι διαφορετικοί. Κανένας δε μοιάζει με τον άλλο, αλλιώς θα ήταν όλα τόσο βαρετά. Οι φίλοι μας έχουν κάτι που δεν έχουμε εμείς και ο καθένας μας έχει ανάγκη αυτό το ξεχωριστό που έχουν οι άλλοι.
Η ζωή είναι ένα παιχνίδι που πρέπει να χαιρόμαστε και να απολαμβάνουμε χωρίς την ύπαρξη βίας. Είναι απαραίτητο να κατανοήσουμε για ποιο λόγο συμβαίνει ένα γεγονός που περιέχει βία ιδίως στο σχολικό περιβάλλον. Ο ρόλος του σχολείου είναι πολύ σημαντικός. Η ενθάρρυνση των νέων για συμμετοχή τους στη γνώση, σε ατομικές και ομαδικές δραστηριότητες, στα κοινά και στον αθλητισμό, η προβολή σωστών προτύπων συμπεριφοράς συμβάλλουν θετικά στον περιορισμό και την εξάλειψη της νεανικής παραβατικότητας.
Η ζωή είναι όμορφη κι εμείς οφείλουμε να τη στολίζουμε με αγάπη."

sxolikos ekfovismos 1 2024

sxolikos ekfovismos 2 2024