Η Φωτεινή κι ο Σβούρας την εποχή του Κορωνοϊού 2020

Τις ημέρες που τα σχολεία ήταν κλειστά λόγω του Covid 19, οι μαθητές/τριες της Γ1΄τάξης του 5ου Δημοτικού Σχολείου Χαλανδρίου στα πλαίσια της δράσης "Βρες μια ιστορία" που διοργάνωσε η διεύθυνση Αγωγής Υγείας της Β΄Αθήνας δημιούργησαν την ιστορία " Η Φωτεινή κι ο Σβούρας την εποχή του Κορωνοϊού" με τη βοήθεια της δασκάλας τους κ. Ζυμαρίτου Μαρίας.
Οι 21 μαθητές και οι μαθήτριες της τάξης εργάστηκαν ομαδικά, σε 3 ομάδες των πέντε και 1 ομάδα των έξι ατόμων. Κάθε ομάδα έφτιαξε μια ιστορία για μία εικόνα και στη συνέχεια ένωσαν τις ιστορίες τους.
Τα παιδιά αλληλεπίδρασαν με τις ομάδες τους μέσα από την εφαρμογή ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ της ηλεκτρονικής τάξης και παρουσίασαν τη δουλειά τους στις υπόλοιπες ομάδες στα μαθήματα που οργανώνονταν στο πλαίσιο της σύγχρονης εκπαίδευσης μέσω της πλατφόρμας webex.

Η Φωτεινή κι ο Σβούρας την εποχή του Κορωνοϊού