Μαθαίνω για τη διατροφή στη σχολική ηλικία, 2023

Την Τρίτη 28 Φεβρουαρίου 2023 οι μαθητές κι οι μαθήτριες του Ε2 τμήματος παρακολούθησαν τη διαδικτυακή δράση στην Αειφόρο Εκπαίδευση "Μαθαίνω για τη διατροφή στη σχολική ηλικία"  την οποία διοργάνωσε το Κ.Π.Ε. Ιεράπετρας-Νεάπολης Λασιθίου σε συνεργασία με το Ελληνικό Μεσογειακό Πανεπιστήμιο (Τμήμα Επιστημών Διατροφής και Διαιτολογίας).

Σκοπός της δράσης ήταν να ευαισθητοποιηθούν οι μαθητές κι οι μαθήτριες σε θέματα που αφορούν τη διατροφή σε σχέση με την υγεία και το περιβάλλον, την αλλαγή των διατροφικών συνηθειών αλλά και την υιοθέτηση μιας καινοτόμας αλλά ταυτόχρονα και βιώσιμης διατροφής για την υγεία και το περιβάλλον.

diatrofh 5

diatrofh 4